Otwarty Puchar Europy OYAMA International Karate Federation i XX Otwarte Mistrzostwa Polski OYAMA Polskiej Federacji Karate

Otwarty Puchar Europy OYAMA International Karate Federation i XX Otwarte Mistrzostwa Polski OYAMA Polskiej Federacji Karate

Łącznie w obydwu turniejach startowało ok. 500 zawodników z Polski, Kanady, USA, Rosji, Estonii, Ukrainy, Niemiec, Białorusi, Węgier, Francji, Indii.

Z Radomskiego Klubu Sportowego OYAMA w obydwu Turniejach startuje 14 zawodników. 4 z nich startowało w dniu 23.05.2015 w konkurencji Knockdown karate, czyli najbardziej twardej walce.

II miejsce Samir SMAI w konkurecji KNOCKDOWN w kategorii wagowej do 90 kg Seniorów w Pucharze EUROPY
I miejsce Hubert BILSKI w konkurencji KNOCKDOWN w kategorii powyżej 80 kg Seniorów Starszych w XX Mistrzostwach Polski

Mistrzostwa-Polski-knockdown-Hubert-Bilski-1-miejsce

Samir (1 kyu) w pierwszej walce w rewelacyjny sposób pokonał swojego przeciwnika z Indii (Singh PARDEEP 1 Dan) w 12 sekundzie walki poprzez nokaut. W finale spotkał się z rewelacyjnym i utytułowanym wielokrotnym Mistrzem Europy (Elkholfi MOHAMED 1 Dan) reprezentantem Francji. Po bardzo dobrej pierwszej rundzie sędziowie zdecydowali o dogrywce. W dogrywce Samir nie zdołał wykorzystać przewagi wypracowanej podczas początku i sędziowie orzekli, że jest remis. Waga również nie dała rozstrzygnięcia. W ostatecznej dogrywce po bardzo wyrównanej walce i wielu bardzo dobrych akcjach z obydwu stron sędziowie wskazali 3:2 na reprezentanta Francji.

Hubert (4 kyu) debiutował podczas tak dużego turnieju. w Pierwszej walce zmierzył się z bardzo dobrym zawodnikiem z Piotrkowa Trybunalskiego (Piotr GROCHULSKI 1 kyu), z którym wygrał jednogłośnie w pierwszej rundzie. Walkę finałową walczył z zawodnikiem z Lubska (Marcin BOROWSKI 1 Dan). Po bardzo dobrej pierwszej rundzie sędziowie zadecydowali o dogrywce. W drugiej rundzie Hubert w rewelacyjny sposób udowodnił przeciwnikowi swoją wyższość i wygrał poprzez wskazanie 4:1. Hubert walcząc w obydwu pojedynkach walczył z cięższymi od siebie zawodnikami o ok 10kg.

W dniu tym startowali również Rafał DYGAS (4 kyu) w konkurencji Knockdown w kategorii do 90 kg w XX MP i Norbert Szczepanowski (3 kyu) w konkurencji Knockdown w kategorii do 70 kg w XX MP. Obaj zawodnicy walczyli na bardzo wysokim poziomie nie ustępując swoim przeciwnikom. Norbert debiutował w takich zawodach i przegrał swój pierwszy pojedynek po dogrywce poprzez wskazanie sędziów. Rafał wygrał swój pierwszy pojedynek z reprezentantem Niemiec (Wenzel GEROLD 1 kyu) przed czasem przez zdobycie pełnego punktu (dwa razy waza-ari). Następną walkę przegrał z rewelacyjnym reprezentantem Białegostoku (Robert CHOIŃSKI 1 kyu), który potem wywalczył mistrzostwo. W pojedynku o trzecie miejsce Rafał w pierwszej rundzie wypracował sporą przewagę, jednak sędziowie ostatecznie wskazali na dogrywkę. W dogrywce Rafałowi odnowiła się kontuzja stawu kolanowego. Konsekwencją tego była przegrana poprzez wskazanie sędziów.

W drugim dniu zawodów do południa startowali zawodnicy w konkurencji lekki kontakt (w wieku 10-12 lat- młodzik i 12-14 lat- junior młodszy) a po południu juniorzy i juniorzy starsi (w wieku 14-16 lat i 16-18 lat) w konkurencji semi-knockdown.

Z Radomskiego Klubu Sportowego OYAMA startowało 10 zawodników. W Lekkim kontakcie startowało 7 zawodników, a w semi-knockdown 3 zawodników.

W tym dniu radomianie zdobyli 4 medale.

  1. Złoto w kategorii lekki kontakt młodzik do 35 kg Maja Aszkiełowicz i tytuł Mistrza Polski
  2. Srebro w kategorii semi-knockdown junior do 55kg Klaudia Lidak w Pucharze Europy
  3. Brąz w kategorii lekki kontakt junior młodszy do 40 kg Krzysztof Stępień w Pucharze Europy
  4. Brąz w kategorii lekki kontakt junior młodszy do 55 kg Jan Kosterna w Pucharze Europy

medalisci-lekkiego-kontaktu-z-RKS-OYAMA-od-lewej-Jan-Kosterna-Krzysztof-Stepien-Maja-Aszkielowicz Puchar-Europy-semi-knockdown-Klaudia-Lidak-na-drugim-stopniu-podium

Lekki kontakt

Paweł Kosterna debiutował na Mistrzostwach Polski i startował w kat młodzik do 30 kg. Po bardzo dobrym i wyrównanym pojedynku musiał uznać wyższość przeciwnika.

Maja Aszkiełowicz po raz kolejny udowodniła, że w Polsce nie ma jej równych. Mimo przejścia do wyższej wagi w pierwszej walce pokonała jednogłośnie swoją przeciwniczkę z Darłowa (Jacyszyn Roksanę). W pojedynku półfinałowym Maja zwyciężyła nie dając szans przeciwniczce z Piotrkowa Trybunalskiego (Fister Inga) zdobywając waza-ari (pół punktu). W walce finałowej Maja pewnie wygrała również zdobywając waza ari z zawodniczką z Jeleniej Góry (Grześ Natalia). Należy podkreślić iż Maja za swoje wyniki z 2014 roku (tytuł Mistrza Polski i pierwsze miejsce w Pucharze Polski) otrzymała wyróżnienie dla najlepszej zawodniczki w kategorii młodzików w plebiscycie Oyama Polskiej Federacji Karate.

Matyjanek Malwina debiutowała na Mistrzostwach Polski i w bardzo dobrym pojedynku pokazała że ma ducha walki. Sędziowie po skończonym pojedynku wskazali 1 do 2 dla Gałkiewicz Magdy z Katowic.

Martyna Trojanowska walczyła z reprezentantką Ukrainy (Kukhar Diana). Jej przeciwniczka była dużo silniejsza i pewnie wygrała przez zdobycie waza ari.

Lebioda Jakub w pierwszej walce jednogłośnie zwyciężył poprzez wskazanie sędziów z Przemysławem Wójtowiczem z Wrocławia. W walce o półfinał przegrał poprzez waza-ari z Adamem Grabowskim z Białegostoku.

Krzysztof Stępień wygrał w pierwszej walce przez zdobycie ippon już w 30 sekundzie z Pacłut Bartłomiejem z Andrychowa. W drugiej walce zwyciężył poprzez waza ari z Herbst Gniewomirem z Krakowa. W walce o półfinał wygrał z Rokosznym Damianem z Jeleniej Góry poprzez wskazanie sędziów. W walce o finał przegrał z Adamem Grabowskim z Białegostoku, późniejszym mistrzem, poprzez wskazanie sędziów i ostatecznie zajął 3 miejsce w Pucharze Europy. Krzysiek pokazał że jest bardzo groźnym zawodnikiem w swojej kategorii wiekowej. W konkurencji tej startowało 19 zawodników.

Jan Kosterna w pierwszej walce pokonał Rafała Bogacza z Lubska poprzez wskazanie sędziów. W drugiej walce o wejście do finału przegrał z Jasińskim Tomaszem z Katowic późniejszym zdobywcą     1-go miejsca. Janek zajął ostatecznie 3 miejsce w Pucharze Europy i jako debiutant pokazał że jest groźnym rywalem.

Semi-knockdown

Mikołaj Wójtowicz przeszedł na tych zawodach z formuły lekki kontakt na semi-knockdown i w pierwszej walce walczył z bardzo dobrze przygotowanym zawodnikiem z Ukrainy  Lut Ivanem. Mikołaj przegrał poprzez ippon. Lut Ivan został mistrzem tej kategorii.

Sara Smai w pierwszej walce pokonała Skalniak Kingę z Olkusza w dogrywce poprzez wskazanie sędziów. W drugiej walce uległa Agnieszce Kulbat z Piotrkowa Trybunalskiego.

Klaudia Lidak w pierwszej walce wygrała z Szyposzyńską Zofią z Piotrkowa Trybunalskiego. W drugiej walce pokonała zawodniczkę z Krakowa Konik Dominikę poprzez ippon i awansowała do finału. W finale przegrała po dogrywce poprzez wskazanie sędziów 3 do 2 z Gorol Anną z Katowic.

Zawody stały na wyskoki poziomie, wszyscy zawodnicy z Radomia pokazali że potrafią walczyć mocno i czysto technicznie bez fauli. Na startujących 14 zawodników 6 zdobyło medale. 2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe.

O autorze