Otwarte Mistrzostwa Europy Kyokushinkai Tezuka Group

Otwarte Mistrzostwa Europy Kyokushinkai Tezuka Group

W dniach 26-27 listopada 2016 r. w Wałbrzychu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy Kyokushinkai Tezuka Group. W turnieju startowało ok. 500 zawodników z 15 państw. Rozegrano konkurencje kata i kumite. Z Radomskiego Klubu Sportowego OYAMA wystartowało w tym prestiżowym turnieju 14 zawodników. W pierwszym dniu rywalizacji odbywała się konkurencja kata i kumite w formule knockdown. W knockdown wystartowało z Radomia 4 zawodników. Pojedynki w knockdown toczone były bez ochraniaczy z możliwością kopnięć frontalnych i kolanem na głowę (mae geri i hiza geri). Nasi reprezentanci walczyli w bardzo widowiskowy sposób pokazując twardą i kombinacyjną walkę.

Sempai Hubert Bilski startujący w kategorii open seniorów powyżej 35 lat wywalczył złoto pokonując zawodników z Rosji i Polski. Hubert pokonał swoich przeciwników poprzez wszkazanie jednogłośne nie pozostawiając złudzeń kto jest najlepszym zawodnikiem w Europie.dsc_1104

dsc_1096Sensei Samir Smai startował w kategorii open seniorów do 35 lat. Ważąc 83 kg pokonał kolejno rywali cięższych od siebie o ok. 20kg. W finale zmierzył się z utytułowanym i doświadczonym zawodnikiem i przegrał przez wskazanie sędziów. Tym samym zdobył srebro.

Sempai Rafał Dygas startując w kategorii open seniorów do 35 lat przegrał swoja walkę poprzez wskazanie sędziów z brązowym medalistą turnieju, reprezentantem Francji.Sempai Mateusz Smektała stoczył pierwszy pojedynek z późniejszym złotym medalistą. Przegrał po bardzo zaciętej walce po dogrywce poprzez wskazanie sędziów.

dsc_1325W drugim dniu zawodów odbywały się konkurencje lekki kontakt dzieci w wieku 10-14 lat oraz semi-knockdown 14-18 lat.
W lekkim kontakcie walka odbywa się w ochraniaczach na ręce i nogi, kasku oraz ochraniaczu na tułów.
W tej konkurencji z Radomia wystartowało 6 zawodników.

Paweł Kosterna startując w kategorii 10-12 lat do 30 kg wywalczył złoty medal. Mimo kontuzji skręcenia stawu skokowego pokazał, że w tej kategorii nikt mu nie dorównuje. Paweł jest aktualnym Mistrzem Polski oraz Mistrzem Europy.dsc_1200

Wojciech Łukawski startując w kategorii 10-12 lat do 35 kg w pierwszej walce został nieprzepisowo uderzony przez swojego przeciwnika w głowę. Jego przeciwnik został zdyskwalifikowany i Wojtek przeszedł do następnej rundy. Jednakże kontuzja okazała się na tyle poważna iż Wojtek nie podjął kolejnych walk i tym samym zakończył swój występ na jednej wygranej walce.

Dawid Lipa w kategorii 10-12 lat do 35 kg. walczył w pierwszej walce z reprezentantem Gruzji. Po bardzo dobrym pojedynku Dawid przegrał poprzez wskazanie sędziów i odpadł z turnieju. Jego przeciwnik zajął ostatecznie 2 miejsce.

Maja Aszkiełowicz w kategorii 12-14 lat do 40 kg. walczyła w pierwszym pojedynku z zawodniczką z Estonii. Maja w pierwszej rundzie prowadziła walkę i kontrolowała jej przebieg. Sędziowie zadecydowali jednak o dogrywce. W dogrywce Maja cały czas nacierała na przeciwniczkę i dyktowała swodsc_1185je warunki. Niestety na ok 15 sekund przed końcem dogrywki Estonka zdobyła waza-ari poprzez kopnięcie w głowę i nasza zawodniczka nie odrobiła straty do końca rundy. Maja po tej przegranej wyszła bardzo zmotywowana do walki o 3 miejsce. Natomiast jej przeciwniczka zrezygnowała z walki. Maja ostatecznie zajęła 3 miejsce.

Malwina Matyjanek w kategorii 12-14 lat do 50 kg w pierwszej walce wygrała poprzez wskazanie sędziów pewnie wchodząc do kolejnej rundy. W następnej walce Malwina dostała kopnięcie w głowę, które zaliczono na waza-ari (pół punkta) i do końca tej walki nie odrobiła straty. Malwina zakończyła turniej ocierając się o strefe medalową.

Martyna Trojanowska przegrała w pierwszym pojedynku poprzez waza ari.

dsc_1320Po południu tego samego dnia rozegrano konkurencję semi-knockdown. W tej formule zawodnicy walczą w ochraniaczach na ręce i nogi oraz w kaskach.
Z Radomskiego Klubu Sportowego OYAMA wystartowało 4 zawodników.

Krzysztof Stępień w kategorii 14-16 lat do 50 kg przegrał swój pierwszy pojedynek z późniejszym srebrnym medalistą. Krzysiek na tym turnieju startował w nowej formule przechodząc z lekkiego kontaktu. Mimo tego zaprezentował dobry pojedynek. Niestety przyzwyczajenia prowadzenia pojedynku w lekkim kontakcie przyczyniły się do porażki.

Mikołaj Wójtowicz w kategorii 14-16 lat do 70 kg stoczył swój pierwszy pojedynek z mocnym reprezentantem Gruzji. Mikołaj tego dnia miał zatrucie pokarmowe. Jego pojedynek był bardzo dobrze prowadzony przez niego, gdzie kontrolował przebieg walki. Niestety osłabienie organizmu w wyniku zatrucia pokarmowego spowodowało iż nasz reprezentant nie wytrzymał kondycyjnie do końca rundy. Przegrał przez wskazanie sędziów.

dsc_1309Jan Kosterna w kategorii 14-16 lat powyżej 70 kg swój pierwszy pojedynek wygrał jednogłośnie nie dając żadnych szans przeciwnikowi. W finale natomiast zmierzył się z utytułowanym i doświadczonym już zawodnikiem. Janek walczył w bardzo dobrym stylu nie ustępując ani na chwilę przeciwnikowi. Jednakże różnica wagi ponad 10 kg spowodowała iż Janek musiał cały czas atakować z kontry. Sędziowie zdecydowali po pierwszej rundzie 2 do 3 na korzyść jego przeciwnika. Janek zajął ostatecznie 2 miejsce.dsc_1315

Klaudia Lidak w kategorii 16-18 lat do 55 kg udowodniła iż w tym roku jest najlepszą zawodniczka zarówno w Polsce zdobywając tytuł Mistrza Polski jak i w Europie zdobywając tytuł Mistrza Europy. Klaudia w pierwszym pojedynku nie dała żadnych szans przeciwniczce pewnie pokonując ją przez wskazanie sędziów. W finale również pokazała, że w tym roku jest poza zasięgiem swoich rywalek pewnie prowadząc swój pojedynek i ostatecznie wygrywając jednogłośnie.

Ostateczna klasyfikacja medalowa Radomian:

Hubert Bilski – 1 miejsce
Klaudia Lidak – 1 miejsce
Paweł Kosterna – 1 miejsce
Jan Kosterna – 2 miejsce
Samir Smai – 2 miejsce
Maja Aszkiełowicz – 3 miejsce

Opiekunem naszych zawodników był sempai Wiesław Zajul 1 kyu oraz sensei Robert Kosior 2 dan, sędzią maty był sensei Tomasz Klimaszewski 4 dan. Na trybunach zasiadła liczna grupa rodziców naszych zawodników.

 

SKŁADAM SERDECZNE GRATULACJE I PODZIĘKOWANIA NASZYM ZAWODNIKOM, OPIEKUNOM I RODZICOM ZA UDZIAŁ W TURNIEJU.

OSU !!!

sensei Tomasz Klimaszewski

 

 

O autorze