Sukces Jakuba Lebiody w konkursie „Dwa oblicza Pułaskiego”!

Sukces Jakuba Lebiody w konkursie „Dwa oblicza Pułaskiego”!

Jakub Lebioda, zawodnik naszego klubu, osiągnął znakomity rezultat w VI edycji konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego”. Organizatorami, mającego już kilkunastoletnią tradycję, konkursu są Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i Dowództwo fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”. Jest on adresowany do uczniów szkół średnich z terenu województwa mazowieckiego. Jego ideą jest popularyzacja postaci Kazimierza Pułaskiego, Marynarki Wojennej RP i kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia Polaków. 

Konkurs jest jedynym w swoim rodzaju wielobojem łączącym wiedzę humanistyczną i wojskową z aktywnością fizyczną. W I etapie młodzież ma za zadanie sprawdzić się w teście historycznym (dotyczącym głównie Kazimierza Pułaskiego) i wiedzy o Marynarce Wojennej RP (ze szczególnym uwzględnieniem fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”). Najlepsi uczestnicy wyłonieni po I etapie zostają zakwalifikowani do kolejnego etapu, gdzie rywalizują w dwóch konkurencjach sportowych: bieganiu na dystansie 600 metrów oraz pływaniu na dystansie 50 metrów. Na ostateczny wynik konkursu składa się suma punktów zdobytych w I i II etapie. Dla zdobywców czołowych lokat ufundowano nagrody rzeczowe i 4-dniową wycieczkę  do Trójmiasta, a na zwycięzcę czeka wielka przygoda – rejs po Bałtyku jachtem szkoleniowym Marynarki Wojennej RP wraz z marynarzami ORP „Gen. K. Pułaski”.

Do VI edycji konkursu przystąpiło 113 uczniów z 17 szkół średnich z terenu województwa mazowieckiego. W tym gronie znalazł się Jakub Lebioda, który w teście wiedzy (I etap) osiągnął bardzo dobry, dziesiąty wynik. Przystępował więc do kolejnego etapu z jednej z wyższych pozycji. 

Kuba, 15 czerwca na obiektach sportowych w Warce, stanął do rywalizacji sportowej w gronie kilkudziesięciu innych uczestników. Najpierw odbyły się zmagania na Kompleksie Lekkoatletycznym. Bieg na 600 metrów rozpoczął spokojnie, czekając za plecami innych zawodników na odpowiedni moment do ataku. Taki nadarzył się na ok. 200 metrów przed metą. Na łuku, po wewnętrznej, rozpoczął mocny finisz. Szybko mijał kolejnych zawodników i jako pierwszy ze swojej serii biegowej przekroczył linię mety. Uzyskany czas 1.56.99 pozwolił mu zdobyć w konkurencji biegowej 22 punkty (na 30 możliwych).  

Z bieżni rywalizacja przeniosła się na warecką pływalnię, gdzie Kuba spisał się jeszcze lepiej. Podczas zmagań pływackich na dystansie 50 metrów osiągnął czas 34,78 sek., który zagwarantował mu kolejne 25 punktów (na 30 możliwych). Ostatecznie w II etapie konkursu zajął III miejsce. Znakomity wynik w zmaganiach sportowych sprawił, że Kuba awansował w klasyfikacji generalnej konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego” (łączna suma punktów z I i II etapu konkursu, tj. testu wiedzy oraz zawodów biegowych i pływackich) i ukończył go na III stopniu podium!

W konkursie, w którym trzeba pokazać równy, wysoki poziom w czterech różnorodnych dziedzinach: historii, wiedzy o Marynarce Wojennej RP, biegu oraz pływaniu Kuba osiągnął świetny wynik wyprzedzając ostatecznie ponad stu innych uczestników. To jego wielki sukces! 

Z Warki Kuba wrócił z nagrodami rzeczowymi i dyplomami. Czeka na niego jeszcze jedna nagroda. Ponieważ znalazł się w gronie 10 najlepszych uczestników konkursu najpewniej we wrześniu – jeśli sytuacja sanitarna w Polsce na to pozwoli – wyruszy na 4-dniową wycieczkę do Trójmiasta podczas której będzie miał możliwość zobaczyć nie tylko atrakcje Gdańska, Gdyni czy Sopotu, ale i wejść na pokład ORP „Gen. K. Pułaski”.

Wielkie gratulacje dla Jakuba Lebiody! 

Tekst i zdjęcia Karol Kucharski.

OSU, Kuba tak trzymać.

Tomasz Klimaszewski wraz z Instruktorami

O autorze